Искра

Искра

Младеновска раскажува нежно, во тенки, пајажинести нишки како ткајачка од римската митологија или како лирски напев на Ацо Шопов; опоро и сурово како Зола; разумно и рационално како Волтер или Балзак; модерно како Вирџинија Вулф или Џејмс Џојс, постмодерно како Курт Вонегат. А сепак – раскажува како Анастасија Младеновска. Низ нејзиниот ракопис се сменуваат мириси и екскременти: лалиња, кафе, вино, мирисот на мајката, солзи, крв и сперма, но најмногу – солзи.

300 ден

Нема на залиха

Автор: Анастасија Младеновска
Издавач: Ѓурѓа
Кошничка

Најава

Немате профил?

Facebook Twitter Pinterest WhatsApp WhatsApp Telegram Viber
Продавница
0 items Кошничка
Мој Профил