kralot

Кралот Арктик и северот

Еднаш во дамнина, на најсеверното место на земјата, постоеше едно преубаво кралство. Беше рај на земјата. Во него трипати се жнееше жетва, се раѓаше најубавото грозје, а во визбите се правеше највкусното вино. Полињата изобилуваа со плодови, кајсии, дуњи, лубеници, имаше сѐ што може да се посака: низ ридовите течеа бистри и брзи потоци полни со риби, ракчиња, а во шумите елени, срни, лисици, мечки и мнгу други животни го красеа овој прекрасен рај. Со кралството владееше кралот Арктик…

150 ден

Нема на залиха

Автор: Зоран Тодоровски-Тоде
Издавач: Три
Димензии: 14*21 cm
Тежина: 20 гр.
Кошничка

Најава

Немате профил?

Facebook Twitter Pinterest WhatsApp WhatsApp Telegram Viber
Продавница
0 items Кошничка
Мој Профил