Луѓето од Селдвил

Луѓето од Селдвил

Ова се најубавите страници на Келеровата проза. Селските Ромео и Јулија поради класичната, трагична љубовна приказна на двајца млади осудена од омразата на нивните татковци; Тројцата доблесни чешлари поради широката сатира на малограѓанштината; Намуртениот Панкрац поради благотворното дејство на поразот за доживување лична преобразба. Крајно реални ликови, како дел од нашето соседство. Робови на своите нагони и страсти кои упорно трагаат по посветла иднина. За жал, некои од нив не успеваат да го дофатат виножитото.

200 ден

Нема на залиха

ISBN: 9786082011899 Категорија , Tags , ,
Автор: Готфрид Келер
Издавач: Ѓурѓа
Кошничка

Најава

Немате профил?

Facebook Twitter Pinterest WhatsApp WhatsApp Telegram Viber
Продавница
0 items Кошничка
Мој Профил