СКАЗНИ ОД НОРВЕШКИТЕ ГОРИ

445 ден

Автор: Петер Кристен Асбјорнсен
Издавач: Икона
Димензии: 336стр. 13х20 cm
Тежина: 350 гр.
ОПИС

По омилената хит книга „Норвешки приказни и бајки“ од најпознатиот скандинавски раскажувач Петер Кристен Асбјорнсен, кој во тандем со Јорген Мое беа наречени норвешките браќа Грим, оваа книга ви носи десетици нови авантури од богатата традиција на Норвешка.

Во вториот дел од „Норвешки приказни и бајки“, насловен “Сказни од норвешките гори“ ве очекуваат бајките за троловите во шумата Хедејл, фантастичните приказни за алчната мачка, доброто момче Кафенко, златната палата што виси во воздухот, за кралот Валемон и за белиот мечок, за тоа како да се освои принц и уште многу други…

 

СОДРЖИНА

КАВАЛОТ НА ОЗБОРН
КЛЕТАТА МЕЛНИЦА И ЧЕСНИОТ СРЕБРЕНИК
КЛЕТАТА МЕЛНИЦА
ЧЕСНИОТ СРЕБРЕНИК
СМРТТА НА ПЕТЕЛОТ И АЛЧНАТА МАЧКА
ШУМАРОТ ПЕТЕР И НЕНАСИТНАТА ЧЕЛУСТ
ТАТКОТО КАФЕНКО ВО АГОЛОТ
ЛИСКАТА ЦРВЕНКА И ПЕТЕЛОТ
ДОБРАТА ДРШКА ОД СЕКИРА
ПРОДАВАЧОТ И НЕГОВОТО СИРЕЊЕ
ПЕИК
СМРТТА И ЛЕКАРОТ
ЕТЕ ТАКОВ Е СВЕТОТ
ПАЛАЧИНКАТА
СВИНСКОТО И МЕДОТ
ЗАЈАКОТ И ЗАЈЧИЦАТА
ПУШТИ ГО КОРЕНОТ И ФАТИ ЈА ШЕПАТА НА ЦРВЕНКА
КАФЕНКО И ЦРВЕНКА СЕ ОРТАЦИ
ГОСПОДАРОТ ТУТУНКО
ЈАГЛЕНАРОТ

КУТИЈА СО НЕШТО УБАВО ВО НЕА
ТРИТЕ ЛИМОНИ
СВЕШТЕНИКОТ И ЃАКОНОТ
ПРИЈАТЕЛИ ВО ЖИВОТ И СМРТ
ТАТКОТО НА СЕМЕЈСТВОТО
ТРИ ГОДИНИ БЕЗ ПЛАТА
БУДАЛЕСТИ СОПРУЗИ И ЛУКАВИ СОПРУГИ

Продавница
0 items Кошничка

Кошничка

Затвори

Најава

Затвори

Scroll To Top
Facebook Twitter Pinterest WhatsApp WhatsApp Telegram Viber