СТАРЕЧНИК

699 ден

АЈДЕ ДА ИГРАМЕ ШАХ

699 ден

Грижа за бебиња и деца – од д-р Спок

899 ден

МИТАРСТВА – Блажена Теодора Цариградска

149 ден

Пакет за родители

890 ден

Коралина

399 ден

ПАКЕТ ПОНУДА – ИСТОЧНА ФИЛОЗОФИЈА

630 ден

Православна психологија и Создавањето на човекот

720 ден

Исидора Мун оди на преспивање

290 ден

Исидора Мун оди на екскурзија

290 ден

Исидора Мун запаѓа во неволја

290 ден

Исидора Мун настапува на шоу

290 ден
Акции

ПАКЕТ Современи книги

799 ден

Менаџерот една минута и Есенцијални манири за мажите како пакет понуда со попуст

799 ден

Безвременски книги сет

240 ден

Пакет за првачиња ’23

500 ден

Светата тајна на љубовта и Лествица

890 ден

Garage sale – пакет понуда

300 ден

Пакет популарна психолгија

620 ден

Пакет 2 Роберт Грин

1,990 ден

Пакет Хобит и Коралина

880 ден

Романтичен пакет книги

820 ден

Пакет за една од најбараните професии на денешницата

899 ден

Источна филозофија – пакет 4

620 ден

СТАРЕЧНИК

699 ден
Во Кошничка
Најтрогателен израз на верата и љубовта на првата Црква кон Господа беше мачеништвото на верниците во периодот на прогонството. Во помирните времиња што следеа, мачеништвото со крв отстапи место на исто толку болното мачеништво на совеста, односно доживотната борба на секој христијанин да го достигне совршенството во Христа и очистувањето во овој свет. Треба да знаеме дека светите отци, кои станаа ревнители и учители на блажениот живот на монасите, откако беа разгорени од божествена и небесна љубов и сметајќи го за ништожно сè што е добро и драгоцено за луѓето, се грижеа да не прават ништо како би покажале; тајно го следеле Божјиот пат и од преголемо смиреноумие настојувале да го прикријат најголемиот дел од своите подвизи. Затоа, никој не можеше точно да ни го опише нивното добродетелно живеење, туку само некои нивни зборови или дела ни беа предадени како запис од оние кои многу се грижеа за тоа, не како да е предадено на нив, туку да ја поттикнува ревноста на оние што допрва ќе дојдат. - Ако човек во своето срце не каже: „Во светот сме само јас и Бог“, нема да има мир.- Да не уништив сѐ, немаше да можам себеси да се изградам.- За да се спасите, правете го ова: „Радувајте се секогаш, молете се непрестајно, благодарете за сѐ“.Потребно е да се стекнуваат христијански книги, бидејќи и самиот поглед на нив нè прави троми за грев и нè поттикнуваат повеќе да се свртиме кон праведноста.

ПАКЕТ Современи книги

799 ден
Во Кошничка
📜ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ЉУБОВТА 👡Нечии приказни стануваат наши... кога ќе нѐ натераат да влеземе во нивните чевли... Розови но не како животот, ами како копнежите. Тогаш ништо нема да гледаме со исти очи. Вистинита, страсна, потресна, несекојдневна љубовна приказна која се случува во Саудиска Арабија во црно-белиот свет на муслиманската религија каде контактот меѓу мажот и жената е забранет. 👡Еден ден пред неговите нозе паѓа стуткан лист хартија а под црната абаја ѕиркаат розови чевли. Тие го водат во друг шарен свет на љубовта, но и пред ѕидот на срамот и отаде океанот, далеку од улицата Ал-Нузла... 💘Неверојатниот роман на Сулејман Адонија е сензуална и интензивно изработена приказна за млад имигрант и девојка зад превезот кои му пркосат на законот и ги ризикуваат своите животи во име на љубовта. 💘Соврмените Ромео и Јулија во муслиманскиот свет. Љубов без разлика на последиците... - Вистинита - Безвременска - Скриена зад превезот на абајата - Осудена на плоштадот на срамот -Љубов што се крие од верската полиција📜КНИЖАРОТ ОД КАБУЛ ✒️Авторката на книгата Осне Сејерштад има добиено бројни награди за своето новинарство. Книжарот од Кабул е една од најдобро продаваните норвешки книги на сите времиња, а преведена е на многу јазици. Оваа новинарка поминала три месеци во Авганистан известувајќи за поголемте скандинавски весници. Извесутвала и од Багдад за време на војната во Ирак, од војната во Косово во 2000.📖Во оваа книга таа се осмелува да пречекори неусогласени светови. Најдобрата сторија од некој кој не припаѓа на исламскиот свет а пишува за него.🏷 КНИЖАРОТ ОД КАБУЛ - 499 ден ✔ 🏷ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ЉУБОВТА - 499 ден ✔ 🏷 ПАКЕТ понуда - 799 ден ✔ за нарачки: 📩 инбокс 📲078222189 🌐ikona.mk 🔗 линк за нарачка

Менаџерот една минута и Есенцијални манири за мажите како пакет понуда со попуст

799 ден
Во Кошничка
Во ЕСЕНЦИЈАЛНИ МАНИРИ ЗА МАЖИТЕ, експертот за бонтон Питер Пост се занимава со прашањата од вистинска грижа за денешниот човек, овозможувајќи му да донесе правилни одлуки за тоа што да прави и да каже во секоја важна ситуација, од секојдневниот живот до социјалниот живот и работата. Остар, разумен и сензитивен овој класичен Њујорк Тајмс бестселер е ажуриран за да ја одрази реалноста на нашето модерно време со сите нови материјали, вклучувајќи и: Социјални медиуми: социјално вмрежување, игри и светот на онлајн запознавање Лична комуникација: поздрави, ракувања и како да го оставите најважниот добар впечаток Современа комуникација: праќање пораки е-пошта и користење паметни телефони. Животни промени: справување со нерамнините на патот, од развод до отпуштања. Свадби: улогата на мажот, од младоженец до кум до сват и променливата природа на ергенската забава, јадење, бакшиш. Исто така: Спортски. Родителство. Споделување простор за живеење со цимер, сопружник или некој друг. Водење деловна вечера. Приредување одлична забава или присуствување на таква како совршен гостин... и уште многу повеќе.МЕНАЏЕРОТ ЕДНА МИНУТА - Создава високоефикасни тимови Создавање тим заради заштедување на време! Никогаш порано концептот на тимската работа не бил поважен за функционирањето на успешните организации. Повеќето менаџери издвојуваат над половина од своето време работејќи со тим, а практичниот совет на менаџерот Една минута покажува кој тим може да работи подобро и поефикасно. Денешниот лидер мора да им дава можности на луѓето и да ја олеснува тимската работа - не само како ефективен тимски лидер туку и како ефективен член а тимот.

АЈДЕ ДА ИГРАМЕ ШАХ

699 ден
Во Кошничка
АВТОР: ОРЦЕ ДАНЧЕВСКИ Поднаслов: Шаховски приказни и истражувачки стратегии за новите шахисти. ШТО СОДРЖИ КНИГАТА „АЈДЕ ДА ИГРАМЕ ШАХ“? • Кратка историја и легенда за шахот • Придобивки кај децата од игарата шах • Запознавање со алатките на играта (табла и фигури) • Мини игри за совладување на движењата на фигурите • Многу забавни факти за играта • Задачи: мат во еден потегШТО Е ОРИГИНАЛНО И НАЈПРИВЛЕЧНО ВО НЕА? • Мини игрите –докажани во пракса. • По пат на асоцијација, ги споивме преку слика и стихови со познатите класични бајки за да можат децата полесно да ги запомнат. • Тие се одлична алатка децата да научат: • движењето на секоја фигура, разни вилушки, стапици и замки.Во шахот има повеќе забава отколку што можете да си замислите!ЗОШТО НИ Е ПОТРЕБНА ВАКВА КНИГА? Со спој на елементи од сликовница и енциклопедија децата лесно ќе ја засакаат играта. Шахот сѐ повеќе е игра за деца, а не за возрасни, зашто детската имагинација направи да се појават необични велемајстори –на возраст под 13 години. Затоа ние немаме време за губење –иднината е наша.КОЈА Е ЦЕЛТА НА КНИГАТА? Шахот е изборен предмет кај нашите првачиња и вторачиња, па затоа сакаме: • Да им дадеме поддршка на децата што побрзо да ја засакаат играта. • Родителите да ги разберат придобивките од оваа игра. • Наставниците да имаат одлично помошно сретство во наставата. • Сакавме да биде забавна и за децата кои не знаат да читаат, па се разбира и за нивните баби, дедовци, родители и повозрасни браќа и сестри.А откако ќе ги затворат кориците на книгата и магијата на шахот ќе ги обземе, бидете подготвени зашто тие со сигурност ќе сакаат да дадат мат! ЗНАЧИ, АЈДЕ ДА ИГРАМЕ ШАХ!

Безвременски книги сет

240 ден
Во Кошничка
„Најголемата победа е онаа за која не е потребна битка.“ „Победничките воини прво победуваат, а потоа одат во војна, додека поразените воини прво одат во војна, а потоа бараат да победат.“ „Ако го познавате непријателот и се познавате себеси, не треба да се плашите од резултатот на сто битки.“УМЕТНОСТА НА ВОЈУВАЊЕТО е древна кинеска воена расправа која датира од околу 5 век п.н.е. Делото, кое му се припишува на древниот кинески воен стратег Сун Цу, е највлијателниот стратегиски текст во војувањето во Источна Азија и влијаеше на источното и на западното воено размислување, на деловните тактики, правната стратегија, начинот на живот и пошироко. Книгата најде примена како водич за обука за многу конкурентни потфати кои не вклучуваат вистинска борба. Постојат деловни книги кои ги применуваат неговите лекции за канцелариска политика и корпоративна стратегија. Многу компании бараат читање на книгата од нивните клучни директори. Книгата е популарна и меѓу западниот бизнис менаџмент, кој од неа црпи инспирација и совети како да се успее во конкурентни деловни ситуации.ВРЕМЕНСКА МАШИНА Грижлива критика на класната и социјалната еднаквост, како и иновативна и многу имитирана научна фантастика што ја воведе идејата за патување низ времето во популарната свест. Викторијански научник и пронаоѓач создава машина за движење низ времето и патува до 802701 година од н.е., каде што открива две бизарни раси - етерични Елои и подземни Морлоци. Тие не само што ја симболизираат дуалноста на човековата природа ами нудат и застрашувачки портрет на утрешните луѓе. Временска машина е прекрасна книга која ја читаат и ценат и љубителите на научната фантастика и оние на фантазијата. 🏷 УМЕТНОСТА НА ВОЈУВАЊЕТО 🏷ВРЕМЕНСКА МАШИНАизненадувања: 🏷 Пакет понуда – 240 ден✔ 🚛достава до дома – 80 ден✔ за нарачки: 📩 инбокс 📲078222189

Пакет за првачиња ’23

500 ден
Во Кошничка
🆒Одличен подарок за секое прваче. 💝Олеснете им ги новите предизвици со радост и подарете:📚 Мојата прекрасна книга за учење на АЗБУКАТА 👝 НЕСЕСЕР - (син или розов по избор) полн со изненадувања: 🎁 гума 🎁 молив 🎁 дрвени боички 🎁 мини играчка Булилент 🏷 Пакет понуда - 500 ден✔ 🚛достава до дома - 80 ден✔ за нарачки: 📩 инбокс 📲078222189 🌐ikona.mk

Светата тајна на љубовта и Лествица

890 ден
Во Кошничка
🧡СВЕТАТА ТАЈНА НА ЉУБОВТА 💜„Љубовта Божја и љубовта на човекот не се две љубови”, изјавува Максим Исповедник, „туку две страни на истата обединувачка љубов” Јас не сум причина за мојата судбина, бидејќи таа е дар; но на мене е да определам дали ќе бидам управуван од неа или ќе ја отфрлам или ќе владеам со неа. 💜Душата го оживотворува телото и од него прави живо тело; духот го одухотворува целокупното човеково суштество и од него прави духовен човек. Духот не е трет елемент - тело, душа, дух - туку принцип кој определува. Тој се изразува и покажува себе низ психичкото и телесното, определувајќи ги во однос на неговите енергии. 💜Жената: место на средба меѓу Бога и човекотЛЕСТВИЦА Еден лаже за разонода, друг - од сластољубие; еден за да ги развесели присутните, а друг за да му исплете мрежа на ближниот и за да нанесе зло. Властите ја прогонуваат лагата под закана со најтешки казни, но изобилните солзи во потполност ја уништуваат. Оној што лаже често се изговара со околностите и она што е пропаст за душата го смета за добро дело. Лажливиот човек се прикажува за содражател на Раав (Ису.2,1) и вели дека со сопствената пропаст спасува други. Кога наполно ќе се очистиме од лагата, дури тогаш ќе можеме да ја употребиме, но не без страв Божји и не без крупна причина. Малото дете не знае за лага. Не знае за неа ни душата којашто во себе веќе нема лукавство. Развеселениот од вино и против своја волја ја зборува само вистината. И оној што се опил со умиление не е во состојба да излаже.🏷 СВЕТАТА ТАЈНА НА ЉУБОВТА - 499 ден 🏷 ЛЕСТВИЦА - 599 ден 🏷 Пакет понуда - 820 ден✔ ⏳број на страни од 522 за нарачки: 📲078222189

Garage sale – пакет понуда

300 ден
Во Кошничка
🈯Најпознатиот и највлијателниот од седумте кинески воени класици и во последните две илјади години УМЕТНОСТА НА ВОЈУВАЊЕТО е древна кинеска воена расправа која датира од околу 5 век п.н.е. Делото е составено од 13 поглавја. Уметноста на војувањето останува највлијателниот стратегиски текст во војувањето во Источна Азија и влијаеше на источното и западното воено размислување, деловните тактики, правната стратегија и на начинот на живот пошироко. Постојат деловни книги кои ги применуваат неговите лекции за канцелариска политика и корпоративна стратегија. Многу компании бараат читање на книгата од нивните клучни директори. Книгата е популарна и меѓу западниот бизнис менаџмент, кој од неа црпи инспирација и совети како да се успее во конкурентни деловни ситуации.🈯Аналектите, познати и како Изреките на Конфучиј, е древна кинеска книга составена од голема збирка изреки и идеи кои му се припишуваат на кинескиот филозоф. Тоа е запис од учењата и разговорите на Конфучиј со неговите ученици и нуди безвременска мудрост за тоа како да се живее морален, етички и значаен живот. Тоа е задолжително четиво за секој кој е заинтересиран за источната филозофија, моралот и начинот на размислување на мудрецот. Аналектите е суштински водич за разбирање на конфучијанизмот и неговите учења и обезбедува непроценливи совети за поединци кои сакаат да ги подобрат своите животи и да изградат значајни односи во општествената средина.🏷Уметноста на војувањето - 199 ден 🏷 Првите десет книги - 299 ден 🏷Пакет понуда - 300 ден 📲078222189

Пакет популарна психолгија

620 ден
Во Кошничка
★ Ги премолчувате неправдите? ★ Жалите за работи кои не сте ги направиле? ★ Не се држите до своите вредности? ★ Помислувате дека е доцна да се промените? 👉БИБЛИЈА ЗА САМОПОЧИТ е книга што ви обезбедува 365 совети како да се мотивирате, да ги покажете вашите потреби и да го развиете вашиот потенцијал за успех и среќа. 👉Без разлика дали вашата самопочитување е мала или пак само поминувате низ тежок период во моментот, оваа книга ви обезбедува 365 совети за како да се мотивирате и да го развиете вашиот потенцијал за успех и среќа. 👉Шансите за успех и среќа се многу мали за луѓето со мала самопочит, па не смеете да си дозволите само да седите мирни и трпеливо да чекате. Треба да се активирате!💟МАРС И ВЕНЕРА во спалната соба, ја напиша Џон Греј, доктор по филозофски науки, интернационално признаен експерт во областа на комуникацијата и врските, како и автор на дванаесет бестселери, веќе триесет години води семинари за правилно созревање на личноста. Тој е дипломиран семеен терапевт. 💟Ова се само дел од прашањата на кои ќе добиете одгвор во оваа книга: 🔸Што им треба на мажите? 🔸Како мажот ја доживува љубовта? 🔸Кога прашањата го прават напнат мажот? 🔸Како до самодоверба во спалнаата соба? Практичен водич за зачувување на романтиката и страста. Д-р Џон Греј ги анализира сите причини што доведуваат до заладување на страста во бракот и дава практични решенија.🏷 БИБЛИЈА ЗА САМОПОЧИТ- 399 ден 🏷 МАРС И ВЕНЕРА во спалната соба - 499 ден 🏷 Пакет понуда - 620 ден✔ ⏳број на страни околу 345 за нарачки: 📩 инбокс 📲078222189

Пакет 2 Роберт Грин

1,990 ден
Во Кошничка
Кој не сака да биде помоќен од она што е? Да има поголема контрола врз работите? Да биде најдобар во она што го прави? МАЈСТОРСТВО Научете ги тајните на професионалната област што сте ја избрале за себе, подложете се на едно ригорозно чиракување, апсорбирајте ги скриените знаења, кои доаѓаат само преку многугодишно искуство, па застанете рамо до рамо со вашите ривали и надминете ги во генијалноста. На крајот, урнете ги до самите темели старите шеми на извонредност. Изучувајте ги начините на работа на Ајнштајн, Дарвин и на деветтемина современи Мајстори, кои дадоа специјални интервјуа за оваа книга. Ослободете ја страста што се крие во вас и станете вистински Мајстор. КОНЦИЗНА УМЕТНОСТ НА ЗАВЕДУВАЊЕТО Е логично продолжување на книгата 48-те закони на моќта, бидејќи заведувањето е најнедофатливата, суптилна и ефективна форма на моќ што постои. Оваа книга ќе ви покаже кој вид заведување најмногу ви одговара. Уметноста на заведувањето нуди најдобри лекции за тоа како да го земете она што го сакате од кого сакате или како да се спречите да бидете земени. 33 СТРАТЕГИИ НА ВОЈУВАЊЕТО Е водич за стратегиите кои можат да Ви помогнат да го совладате современиот свет. Препорачана од Универизтетот во Викторија, таа е во листата на омилени книги кај врвни спортисти, бизнисмени, ѕвезди... Овозможува психолошка стабилност која ви е потребна да ги надминете губитничките шаблони и да стекнете предност. ДНЕВНИТЕ ЗАКОНИ Ви нудат страници со рафинирана и концизна мудрост за секој ден од годината, со лекции кои се лесно разбирливи и применливи. За секој ден има Дневен закон и „рецепт“ кој не можете да си дозволите да го игнорирате во битката наречена живот. 🏷1990ден✔ ⏳број на страни од 916 за нарачки: 📩 инбокс 📲078222189 🌐ikona.mk

Пакет Хобит и Коралина

880 ден
Во Кошничка
🧙‍♂️Дали знаевте дека за издавањето на Хобит најзаслужени бил 10-годишниот син на издавачот кој добил неколку шилинзи од својот татко за да ја прочита книгата и да ја оцени истата? 🏆Хобит во 1938 година беше наградена со награда од New York Herald Tribune за најдобра фантастика за деца. 🧝‍♀️Хобит е една од бесмртните книги на 20 век. полна со фантазија и возбудливи авантури, фантастични ликови и поезија, раскажувачки вдахната, со децениии го задржува вниманието на младите и постарите читатели Таа е возбудлива и епска приказна за патувања и волшебни авантури. 📜Хобит е прогласена за беспрекорно ремек дело, една од највлијателните книги на нашето време.🌒Со КОРАЛИНА зачекорете во мистериозниот и загадочен свет на Нил Гејман. 🌒Прогласена како современа класика, "Коралина" продолжува да ги маѓепсува читателите од сите генерации со своето мечтателно раскажување и незаборавни ликови. 🌒Занесна авантуристичка приказна: Придружете се на Коралина додека се впушта во восхитувачки свет полн со чуда, опасности и неочекувани откритија. Мајсторското раскажување на Гејман ве пренесува во свет каде обичните предмети и ликови претвораат во необични и понекогаш застрашувачки облици. Следете ја Коралина, додека се соочува со застрашувачки предизвици и учи за вистинското значење на храброста. 🌒Темна и фасцинантна приказна исполнета со напнатост и магија. 🌒Истражете ги длабоките теми на самооткривање, независност и значењето на верноста кон себе, што го прави "Коралина" задоволувачко четиво за сите возрасти.🏷Коралина - 399ден 🏷Хобит - 699 🏷Пакет понуда - 880 ден ✔ ⏳број на страни 147+366 за нарачки: 📩 инбокс 📲078222189

Романтичен пакет книги

820 ден
Во Кошничка
💜Првокласни… ваквите вешто напишани книги докажуваат дека се работи за умешен и убедлив писател.🧡НА ПРВ ПОГЛЕД Џереми Марш еднаш се заколна дека нема да направи три работи: да го напушти Њујорк, да го подари своето срце откако преживеа еден пропаднат брак, и најмногу од сè, да не стане татко. 💜Сега Џереми живее во едно гратче наречено Бун Крик, Северна Каролина, оженет е со Лекси, жената која ја сака, и го очекуваат раѓањето на нивната ќерка. Неговиот животот изгледаше средено – сè додека не се појави една вознемирувачка и мистериозна порака од минатото. Раните кои мислеше дека се залечени, повторно се отворија, и Џереми сфати дека неговиот поранешен живот е поблиску отколку што мисли.💜ЗАШТИТНИКОТ Напишана со наелектризирачки интензитет и возбудлива неизвесност, книгата е експлозивна и емоционална приказна за предавството и опсесијата. 🧡Вдовица уште на млада возраст, Џули ја разбира болката којашто произлегува од љубовта, и долго време ги избегнува романсите. Охрабрувајќи се да се впушти во нов состанок, таа е привлечена од таинствениот, софистициран и згоден инженер Ричард Френклин. Но, она што ќе почне како романтична бајка, наскоро ќе се претвори во нешто сосема спротивно. 💜Еден навидум невин избор, ќе поттикне смртоносен тек на настани, којшто ќе ја принуди Џули да се бори за својот живот…🏷820 ден✔ ⏳број на страни од 550 за нарачки: 📩 инбокс 📲078222189

Пакет за една од најбараните професии на денешницата

899 ден
Во Кошничка
💵22 НЕПРОМЕНЛИВИ ЗАКОНИ НА МАРКЕТИНГОТ и нивно прекршување на сопствен ризик опфаќа закони кои се сметаат за неизбежни и непроменливи во областа на маркетингот. Некои од нив се: 👉Законот на лидерството: Во секоја бранша, првиот бренд има предност и има најголем успех. 👉Законот на категоријата: Ако не можете да станете лидер во една категорија, создајте си своја. 👉Законот на перцепцијата: Перцепцијата на вашата компанија или бренд е реалноста со која се соочуваат вашите клиенти. 👉Законот на фокусот: Фокусирајте се на една целна група и направете го најдоброто за нив....💵Не наоѓајте клиенти за вашите производи, најдете производи за вашите клиенти. 💵Изградете нешто што го сакаат 100 луѓе, а не нешто што на 1 милион луѓе им се допаѓа.💵СОВЛАДУВАЊЕ НА ОДНОСИ СО ЈАВНОСТА зазема стратегиски пристап во овој сеопфатен, детален и извонредно читлив увид во односите со јавноста. Вклучувајќи бројни студии на случаи и примери за да се обезбеди избалансирана интерпретација и на теоријата и на праксата, Совладување на односи со јавноста зема стратегиски менаџмент пристап за да обезбеди пошироко и подлабоко разбирање преку добро избалансирано толкување на теоријата и практиката. 🏷 22 Непроменливи закони на маркетингот – 449 ден✔ 🏷 Односи со јавноста – 699 ден✔ 🏷 Пакет понуда – 899✔ ⏳број на страни околу 396 + 120 за нарачки: 📩 инбокс 📲078222189

Источна филозофија – пакет 4

620 ден
Во Кошничка
🉐Највлијателните книги некогаш напишани. Бушидо е омилената книга на Рузвелт и Џон Кенеди.🈹Бушидо се користи како сеопфатен термин за сите кодови, практики, филозофии и принципи на културата на самураите. Бушидо ги одразува возвишените верувања, благородните тенденции и високите идеали кои со векови ги придвижувале самураите и претставува основа за разбирање на современиот јапонски начин на живот. Затоа што, БУШИДО е „душата на Јапонија“.🈹 Цитати Верувајте во правдата, не онаа што доаѓа од другите луѓе, туку од вас.🈯Низ историјата, некои книги го променија светот. Тие инспирираа дебати, несогласувања, војни и револуции… Аналектите, познати и како Изреките на Конфучиј, е древна кинеска книга составена од изреки и идеи кои му се припишуваат на кинескиот филозоф. Тоа е запис од учењата и разговорите на Конфучиј со неговите ученици и нуди безвременска мудрост за тоа како да се живее морален, етички и значаен живот. Задолжително четиво за секој кој е заинтересиран за источната филозофија, моралот и начинот на размислување на мудрецот. Аналектите е суштински водич за разбирање на конфучијанизмот и неговите учења и обезбедува непроценливи совети за поединци кои сакаат да ги подобрат своите животи и да изградат значајни односи во општествената средина.🏷Бушидо – 399ден✔ 🏷Првите десет книги – 299ден✔ 🏷Пакет понуда 620 ден ✔ ⏳број на страни околу 300 вкупно за нарачки: 📩 инбокс 📲078222189

Бог и рокенрол и Митарства

499 ден
Во Кошничка
🎸БОГ И РОКЕНРОЛ🎤 Застарашувачки редови на искреност за силната опојност на дрогата и рокенролот, за огомна талентираност и желбата за достигнување на врвот, ја потресуваат душата на оној што тоа го гледа и чита од еден друг агол, од сегашно време.🎧Сеќавања и извадоци од дневникот на еден монах за неговиот сакан и најдобар пријател од младоста, покојниот сликар и дизајнер Душан Герзиќ – Гера, за ЕКВ, и уште по нешто за Бога, душата, Црквата, современата уметност и денешното време.🎧Во книгата ќе најдете податоци за ЕКВ; но и за ЈУ џетсетот и културниот андерграунд во периодот пред распадот на државата.📜МИТАРСТВА Како да се комбинира Божјата љубов со толку безмилосно и ладно судење? Каде исчезна љубовта како единствен закон над сите закони? Божјиот лик кој владее со луѓето со страв одврати многу луѓе од Црквата во модерново време. Меѓутоа, кога му свртеле грб на Бога, луѓето не престанале да се плашат. Напротив. Стравот се прелеа во сите сегменти од животот. Потешко е да се справиш со него... Бог е во нас и во луѓето околу нас и не можеме да го изолираме и да го ограничиме на некаква наша психолошка сопственост. Каде е Бог, каде е Христос?🏷Бог и рокенрол – 399 ден 🏷 Митарства –149ден 🏷 Пакет понуда – 499ден✔ ⏳број на страни вкупно околу 600 за нарачки: 📩 инбокс 📲078222189