Kazanzakis-Zorba

Алексис Зорба

Алексис Зорба е класично дело, роман што беше инспирација за филмот во кој Ентони Квин ја игра главната улога. Тоа е роман за пријателството меѓу двајца луѓе, како и за важноста да се живее живот исполнет во целост. Зорба е незаборавен лик, зашто на сето она што животот му го нуди одговара со страст, без разлика дали надгледува рудници, ги теши монасите во планински манастир или води љубов.

„Стимулативно патување во посветлите простори на човековиот дух…“
Њујорк тајмс

„Секоја страница е исполнета со идеи и кристални слики кои го имаат точниот и набиен, интензивен квалитет на поезијата.“
Њујоркер

315 ден

Автор: Никос Казанѕакис
Издавач: Магор
Димензии: 13,5*20 cm
Тежина: 320 гр.
Продавница
0 items Кошничка

Кошничка

Затвори

Најава

Затвори

Scroll To Top
Facebook Twitter Pinterest WhatsApp WhatsApp Telegram Viber