Принцезата Бари

Принцезата Бари е современа приказна за младата севернокорејска бегалка, присилена да ја напушти својата земја, следејќи ја својата баба-шаман на југ, додека другите роднини го осудуваат таквиот чин. Оттаму, патувањето се претвора во ноќен кошмар што ја води до мултикултурната средина на нижите општествени слоеви во Лондон. На осумнаесетгодишна возраст се чувствува дека ги надминува егзистенцијалните проблеми, но сè уште ѝ претстои уште долг духовен и психички пат пред конечно да го заврши своето „патување“, длабоко разбирајќи ја паралелата меѓу нејзиниот живот и оној на нејзината имењачка, легендарната принцеза Бари од позната корејска шаманска легенда, која е напуштена од своето раѓање и која мора да помине долг пат до работ на светот за повторно да го врати „изворот“ на животот.

450 ден

ISBN: 9786084780175 Категорија , , Tag
Автор: Хван Сок-Јон
Издавач: Полица
Димензии: 220 стр. 12.5 х 18.6 cm
Кошничка

Најава

Немате профил?

Facebook Twitter Pinterest WhatsApp WhatsApp Telegram Viber
Продавница
0 items Кошничка
Мој Профил